ثبت سایت در جستجوی گوگل (سرچ کنسول) – قسمت اول

سلام. امروز میخوام در باره ثبت سایت در  سرچ کنسول گوگل توضیح بدم. مدتی هست که گوگل روش جدیدی برای ثبت سایت معرفی کرده . یکی از مزیتهای بزرگ اون عدم نیاز به ثبت آدرس تک تک ساب دامین ها و ورژنهای اونهاست. این یعنی اینکه مثلا اگه شما یک دامنه با آدرس pinghost.ir داشته باشید هم آدرس pinghost.ir و هم آدرس www.pinghost.ir رو باید بصورت جداگانه در روش قدیمی گوگل ثبت میکردید. حالا اگه از SSL هم استفاده میکردین باید اونها رو هم جداگانه ثبت میکردید. تازه اگه ساب دامین هم داشته باشین باید تون رو هم جدا ثبت میکردید و به اصطلاح برای هرکدوم از اونها یک Property تعریف میکردید.

به همین دلیل در قسمت اول آموزش ، روش جدید رو توضیح میدیم و در قسمت بعدی راجع به روش قدیمی تر صحبت میکنیم.

اگه با سرچ کنسول گوگل آشنایی نداریدمیتونید از این لینک برای ورود به آن استفاده کنید :   https://search.google.com/search-console .

اگر وارد اکانت Gmail خود نشده اید و یا اکانت ندارید ابتدا یک حساب کاربری بسازید و وارد حساب ایمیل خود شوید. سپس با ورود به لینک بالا در سمت چپ صفحه زیر منوی Google  Search Console با کلیک برروی گزینه add property میتوانید به یکی از دو روش موجود ، سایت خودرا به گوگل معرفی کنید.

google-search-console-add-property

در این مرحله ما از روش Domain که در سمت چپ پنجره باز شده است استفاده میکنیم. در کادر متنی آدرس سایت بدون http یا https و ساب دامین وارد کنید.در این مرحله گوگل یک کد تایید به شما میده که بشکل زیر هست.

کد تایید گنسول سرچ گوگل

شما باید در تنظیمات دامنه سایت خودتون اونو وارد کنید. در حقیقت باید یک رکورد متنی بسازید و کد داده شده رو در او قرار بدید. چون این کار زمانبر هست و انتشار رکورد دامنه ممکنه از چند دقیقه تا ۴۸ ساعت طول بکشه . پس فعلا فقط کد رو جایی کپی کنید و گزینه VERIFY LATER رو در قسمت پایین سمت راست صفحه بزنید. بعد از اعمال تنظیمات لازم دوباره به این صفحه برمیگردیم.

حالا نوبت به اعمال تنظیمات DNS هست. در این قسمت ما کنترل پنل Cpanel رو مثال میزنیم. در کنترل خودتون وارد بخش Zone Editor بشین و در مقابل نام دامنه دکمه Manage رو کلیک کنید. در صفحه باز شده برروی دکمه ADD Record کلیک کنید . در رکورد ایجاد شده نوع TXT را انتخاب و در بخش Text کدی که گوگل به شما داده رو وارد کرده و در بخش دامنه نیز همان نام  دامنه خود را وارد کنید به عنوان مثال gnusoft.ir و در نهایت برروی دکمه ADD کلیک کنید و سایر تنظیمات را تغییر ندهید.

 

حال وارد پنل کنسول گوگل شده و در قسممت Property این بار نام دامنه ای را که ثبت کرده بودید مشاهده میکنید. با کلیک برروی این نام دامنه دوباره پنجره کد تایید باز میشود. این بار برروی دکمه VERIFY کلیک کنید. اگر تنطیمات را به درستی انجام داده اید و اطلاعات شما منتشر شده باشد ، پیغام موفق آمیز بودن ثبت دامنه را مشاهده میکنید . در غیر اینصورت همانطور که در ابتدا توضیح دادم انتشار اطلاعات ممکن است از پند دقیقه تا ۴۸ ساعت زمان ببرد بنابراین پس از چند ساعت مجدد دکمه تایید را امتحان کنید.